Artykuł

Pierwsza nauka  jazdy w historii
Pierwsza nauka jazdy w historii

Nauka jazdy - cóż to takiego? Mianowicie wiele by można dyskutować na ten temat. Generalnie można stwierdzić, iż jest to papier dany poprzez urzędy państwowe bądź również regionalne lub samorządowe. Dokument również zatwierdza uprawnienia właściciela do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Prawo jazdy a jego historia

Jednak nie wiele ludzi wie, skąd w ogóle wzięło się prawo jazdy. Mianowicie pierwotnym oddanym oficjalnie prawem jazdy był dokument wystawiony dla Karla Benza. Miało to miejsce w 1888 roku - okrągła data oraz okrągłe wydarzenie, jakie zmieniło życie ludzi na całkowitym świecie. Od tego okresu, żeby móc podróżować po drogach pojazdem, przynależy ukończyć naukę jazdy.

Nie każdy jednak wie, jakie były pobudki wystawienia takiego dokumentu. Mianowicie są one całkiem interesujące. W Mannheim - miasteczku, gdzie mieszkał Karl Benz, rozciągał się wrzask aut oraz smród benzyny, a mieszkańcy po prostu nie byli przyzwyczajeni do takich nowoczesnych atrakcji. W związku z tym Karl Benz wystąpił o pozwolenie do Wielkiego Księcia Badenii na używanie swojego pojazdu na trasach państwowych. I Karl Benz dostał takie pozwolenie - były to pierwsze prawo jazdy w historii świata.

Fakt także dowodzi temu, jak potrzeba jest nauką wynalazków, no i jak w nieświadomy sposób wkraczają w życie nowe pomysły, dokumenty. Gdyby ludziom nie przeszkadzał smród spalin, prawdopodobnie prawa jazdy nigdy by nie wprowadzono.

Współcześnie ciężko wyobrazić sobie świata bez egzaminu na prawo jazdy. Taki test zezwala zweryfikować wiedzę. No bo jakże inaczej stwierdzić, czy ktoś umie jeździć autem? Dzisiaj należy mieć papierek, kawałek dokumentu na wszystko, w przeciwnym razie moglibyśmy się pogubić. Zresztą współcześnie nawet jak ktoś ma prawo jazdy, i tak często może postępować wbrew prawu. Wtedy taki papier może być danej osobie odebrany. I bardzo dobrze, porządek musi być, inaczej ciągle byłyby kolizje. Jednak z innej strony można stwierdzić, iż gdyby pan Benz nie otrzymał tego pierwszego prawa jazdy potwierdzającego, że może prowadzić, wówczas pewnie ktoś inny taki papier by wymyślił.

Podobne

Książki dla dzieci

Świat widziany oczami dziecka składa się zazwyczaj z obrazów, które go otaczają. W większości przypadków są to obrazy rozmazane, ...
Czytaj więcej >>

Jak dobierać meble?

Jednymi z najważniejszych sprzętów każdym domu czy mieszkaniu są meble. Mimo kryzysu finansowego ostatnich miesięcy, który w dużym stopn...
Czytaj więcej >>

Siem Reap - niedocenione miasto

Siem Reap przez większość czasu był opustoszałym i mało znanym miasteczkiem, które jednak dziś rozwija się w bardzo szybkim tempie i to właśnie...
Czytaj więcej >>